Junij je mesec, ko na vrtu vse lepo raste in uspeva. Ravno zato se po navadi prav junija začnejo pojavljati težave. Če je suho in vroče, so težava škodljivci, če je vreme še bolj junijsko, se pravi primerno toplo in vlažno, začnejo moč kazati glivice in bolezni. Vaša moč ni v tem, katere pripravke, kdaj in kako uporabite, vaša moč je v tem, da se znate težavam izogniti. A skoraj vse je že narejeno. Najprej jeseni, kako in koliko ste gnojili, nato januarja in februarja, da ste dobro načrtovali, in potem predvsem v pomladnih mesecih, da niste hiteli ter sejali in sadili v prehladno zemljo in prehitro. Junija se tako hitenje najbolj pozna. Rastline lahko krepite s pripravki, ki vsebujejo morske alge, če je z rastlinami vse v redu, pa jim pomagajte z aminokislinami in jim tako prihranite energijo. Tako bodo bolje rasle.
Na zelenjavnem vrtu je pridelek že obilen in daje veliko veselja, kljub temu pa sadite in sejete še vedno kar veliko vrtnin.
Da ne boste pozabili na zimo, moram sedaj že omeniti brstični in listnati ohrovt. V začetku meseca ju še lahko tudi sejete za sadike, vse do konca meseca pa je treba sadike tudi posaditi. Ker sta ti dve vrtnini pozimi velik vir veliko dobrega in zdravega, ne pozabite nanju. Seveda pa sadite in sejete tudi zelje, proti koncu meseca predvsem sorte za kisanje. Prezgodnje sajenje zelja je namreč lahko problematično, saj je za uspešno kisanje potrebno primerno vreme. Pretoplo vreme lahko povzroči veliko težav pri kisanju, zato presajate zelje za kisanje od sredine junija pa do sredine julija. Cvetačo in brokoli za zdaj še pustite v vrečkah s semenom, saj v poletni vročini ne uspevata dobro.
Junij je tudi mesec za setev vseh vrtnin, ki imajo raje krajši dan, to sta endivija in radič pa tudi sladki komarček. Konec meseca pa lahko posejete tudi črno redkev, podzemno kolerabo in seveda strniščno repo. Med solatami zdaj sejete in presajate raje popoletne sorte, to so dalmatinska ledenka, unicum, great lakes, gentillina in sredozemske romanske solate.
Ob nakupu semena radiča je treba vedeti, kaj natanko želimo. Na voljo so namreč prezimne sorte, le te naredijo lepe rozete šele spomladi, poleti po setvi pa jih lahko režete in jeste kot solato, uporabljate za zastirke okoli kapusnic in plodovk ali liste kompostirate. Poletne sorte radičev pa naredijo glavice bolj ali manj pozno jeseni. Zadnja leta so se poleg imena sorte pojavile številke, kar lahko človeka zmede. Te številke pomenijo dolžino vegetacije. Nižje so, krajšo vegetacijo imajo, prej naredijo rastline glavice.
Še vedno ali pa znova sejete tudi korenček, peteršilj in pastinak, to bo predvsem pridelek za zimo. Kar v vrste korenja posadite še sadike pora, da bo jeseni varnejši pred porovo zavrtalko. Ob močnem soncu je dobro setev zasenčiti.
V rastlinjaku je paradižnik že bujen. Svetujem, da nujno odstranjujete zalistnike. Vedno vzgojite samo eno steblo. Rastline preprosto nimajo dovolj velikega koreninskega sistema, da bi prehranile več plodov. Razlika so le cepljenke, ki lahko prehranijo tudi do tri stebla. Tri stebla vzgojite tako, da pustite prva dva zalistnika, ostale pa odstranjujete. Če se odločite za ta način, napeljete vsako steblo na svojo oporo, vendar bodite pozorni na to, da bo med rastlinami potrebnega več prostora. Zalistnike trgate sredi dneva, ko je najbolj vroče in suho. Smiselno pa je pustiti pol centimetra stebelca, potem rastejo nova nekoliko počasneje.
V rastlinjaku je smotrno junija znova posaditi paradižnik in ga pustiti, da bo rodil dolgo v zimo. Rastlina bo mlajša in zato odpornejša, rodnejša in lažje bo preživela kratke, hladne dneve.
Namakajte vsak drugi dan, da rastlinam ne bo zmanjkalo vode. Glede na to, da so v rastlinjaku rastline bujne in močne, svetujem, da začnete redno dodajati kalcij skozi list. Uporabite kalcijeva listna gnojila ali pa vsaj razredčeno mleko. Če je vroče, je treba to narediti vsak teden.
Na visokih gredah skrbite, da se te ne bodo izsušile. Ker voda izhlapeva tudi skozi stranice, je veliko prej zmanjka. Redno namakanje, kar vsak drugi dan, je nujno, če želite velik in kakovosten pridelek. Poleg namakanja so obvezne tudi zastirke, saj je zemlja veliko bolj izpostavljena sončnim žarkom. Ker je poglavitno vodilo visokih gred čim več mikroorganizmov, da je pridelek bujen, je nujno, da je zemlja vedno vlažna in hladna.
Sadite in sejete prav vse, kar sejete in sadite na vrtu. Vsako prazno mesto takoj nadomestite z novo sadiko. Na visokih gredah je namreč veliko primerneje uporabljati sadike, ker je tako prostor veliko bolje izrabljen.
Vrtna opravila za junij so povzeta po LUNINIH BUKVAH 2024.
Letu 2024 vlada Sonce, ki kljub temu, da astronomsko ni planet, pač pa edina zvezda našega osončja, močno vpliva na življenje na zemlji. Tesno je povezano z osebnostjo posameznika, skrbi za osebno rast in daje pogum, da prevzamemo krmilo nad vsakršnimi življenjskimi okoliščinami. Sonce se vedno giblje naravnost in nas vzpodbuja, da z optimizmom pogledamo naprej, v svetlejšo prihodnost.
Pomemben del vsebine je vsako leto poglavje: Lunin koledar po mesecih s setvenimi podatki, ki prinaša napotke za naše aktivnosti v skladu z luno (sajenje in setev, hujšanje, sekanje posameznih vrst lesa in drugo). V poglavju Vrtni koledar pa je podan natančen koledar opravil v zelenjavnem in okrasnem vrtu, v rastlinjakih in visokih gredah po navodilih Miše Pušenjak, strokovnjakinje za zelenjadarstvo. V bukvah je tudi letni HOROSKOP.
Nepogrešljivi del Luninih bukev je vselej setveni koledar in tudi vsi drugi napotki za življenje in delo v skladu z luno, da bomo vse opravili ob pravem času (sekanje posameznih vrst lesa, operacije, parjenje živali, ….).